DjVu (wymawiane: deża wu) jest nowatorską, wysoce efektywną metodą kompresji obrazu. Metoda ta była rozwijana przez naukowców amerykańskiego koncernu AT&T do kompresji kolorowych, skanowanych dokumentów. Wkrótce okazało się, że świetnie nadaje się też do dokumentów generowanych elektronicznie i najprawdopodobniej niedługo zastąpi wysłużone technologie PostScript czy PDF w publikowaniu i wymianie dokumentów elektronicznych.
Djvu oparte jest na najbardziej zaawansowanej, wciąż rozwijanej, metodzie segmentacji obrazu. Polega to na rozdzieleniu nawet najbardziej skomplikowanych obrazów na odrębne warstwy i poddaniu ich odrębnej optymalizacji i kompresji. Metoda ta może wprowadzić przełom w sposobie postrzegania i wykorzystania dokumentów elektronicznych. ( Tekst cytowany ze strony; http://www.djvu.com.pl/ )
    Najlepsza przeglądarka dokumentów DjVu. Dostarczana jest w postaci wtyczki (plugin) do wspieranych przeglądarek internetowych i samodzielnej pracy "DjVu Viewer".
Wymagania: Windows 98, 2000, ME, NT, lub XP; 64 MB RAM; przeglądarka IE 5 lub nowsza, oparta o Mozilla 1.0 lub nowszą; karta grafiki z przynajmniej 24-bitowym kolorem i kolorowy monitor.
Pobierz; PRZEGLĄDARKĘ DOKUMENTÓW DJVU nowość, wersja 6.1.4.
Polska instrukcja do przeglądarki 6.0 djvu_plugin_manual_pl.pdf
Adobe Acrobat Reader, czytnik formatu PDF (wersja polska) dla Windows XP można pobrać z bardzo wielu stron www. Przykładowo;
http://www.bg.pwr.wroc.pl/download/lista.html
http://www.ci.ae.katowice.pl/component/option,com_remository/Itemid,53/func,fileinfo/id,26/
Przeglądarka WinDjView 2.0.1 dostępna jest pod adresem; http://windjview.sourceforge.net/ 
Double click to edit