Pani dr KarolinaTrzeskowska-Kubasik z Biura Badań Historycznych IPN przeprowadziła wykład:  Informacje biograficzne i genealogiczne w zbiorach archiwalnych Studium Polski Podziemnej w Londynie. Prowadząc badania genealogiczne często zapominamy o archiwach znajdujących się poza granicami Polski, zwłaszcza o archiwach które zasoby powstały po II Wojnie Światowej. Katalog zbiorów znajduje się na stronie internetowej:
https://studium.org.uk/index.php/pl/. Warto odwiedzać stronę FB:
https://www.facebook.com/StudiumPolskiPodziemnej/
09.01.2020
   Na spotkaniu przedstawiony został wykład Dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu. Pani Elżbieta Laska w referacie: Rodzaje źródeł do badań genealogicznych w zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu zapoznała nas z wieloma zespołami swojego Archiwum, które mogą być pomocne w poszukiwaniach pasjonatów historii rodzinnych. Wykład wzbogacony został o bardzo ciekawą informację. Obecnie realizowany jest projekt skanowania ksiąg metrykalnych przechowywanych w Centralnym Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy we Lwowie. Wykaz ksiąg metrykalnych ze Lwowa umieszczony zostanie na stronie AP w Przemyślu po zakończeniu prac pierwszego etapu. Skany dostępne będą w czytelni AP w Przemyślu.
    Zapraszamy na stronę internetową Archiwum Państwowego w Przemyślu: http://www.przemysl.ap.gov.pl/strona-glowna, najważniejsza jej część: http://www.przemysl.ap.gov.pl/skany/
13.02.2020
   Spotkanie odbyło się on-line ale zgodnie z tradycją, w drugi czwartek miesiąca 9 kwietnia. Na spotkaniu referat przedstawił Maciej Saryusz-Romiszewski „Materiały do poszukiwań genealogicznych w archiwach IPN-u" (byłot to powtórzenie prelekcji, która swą premierę miała na V Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej w Brzegu w 2018 r.). Wykład zakończono pytaniami skierowanymi do prowadzącego. Przebieg zebrania wykazał, że istnieje potrzeba organizowania tego typu wideospotkań.
   Spotkanie wirtualne odbębyło się na platformie Zoom Cloud Meetings. Wsparcia technicznego udzielał Maciej Wojtasiewicz w dniu spotkania od godz. 15:00. Instrukcja do programu Zooma dostępna była wcześniej w pliku: instrukcja_zooma.pdf
Dnia 31 marca odbyło się nieformalne spotkanie MTG w wirtualnej rzeczywistości. Spotkanie zainicjował pierwotnie Benek Kalafatiuk, a organizatorem był Maciej Wojtasiewicz, który założył grupę na Skype do której dołączyli o godz. 17tej niektórzy członkowie naszego Stowarzyszenia. Po pewnym czasie komunikator został zmieniony na Zoom Cloud Meetings. Narzędzie rekomendował Marcin Niewalda, które ponownie „hostował” czyli był gospodarzem „Maćko z Tyńca”.
Narzędzie okazało się ku uciesze wszystkich znakomite i pozwoliło na swobodną wymianę informacji. Było to na tyle interesujące, że postanowiliśmy spotkać się w ten sam sposób za tydzień w czwartek 9 kwietna o godz 17:00.
W trakcie spotkania Piotr Strzetelski pokazał przygotowany przez niego przepisany, oryginalny pamiętnik swojego krewnego, kpt Mariana Strzetelskiego a Bartek Jasiński zwiastun swojego nowego wydania Gońca Pokuckiego. Bartek skierował również naszą dyskusję na temat badań nad duszparsterstwem w kręgach polonijnych z racji dotarcia do pozycji pt W KRĘGU BADAŃ NAD POLONIĄ I DUSZPASTERSTWEM POLONIJNYM pod egidą KUL z inicjatywy ks. Prałata Romana Nira sekretarza naukowego Instytutu Historii i Archiwistyki Polonijnej w Chicago. Pozycja o tyle ciekawa, że zawiera wiele informacji na temat księży i ich posługi na przełomie różnych lat.
Marcin Niewalda poruszył kwestie swoich dużych zasobów dotyczących uczestników Powstania Styczniowego. Temat ciekawy uwzględniając historię rodziny Maćka Wojtasiewicza, który ma prapradziadka powstańca, leżącego na Górce Powstańczej na Łyczakowie, Zbyszek Szybka wskazując związki swojej rodzinny z powstaniem styczniowym o nazwisku Sowiński. Na końcu Zbyszek Szybka opowiadał o wizycie w Będzinie i możliwościach nowego skanera, który jest w posiadaniu naszego Stowarzyszenia
.
Reasumując spotkanie przebiegło w bardzo dobrej atmosferze i w sposób jednogłośny zostało wybrane narzędzie dzięki, któremu będziemy mogli spotkać się następnym razem.
31.03.2020
09.04.2020
   Wykład poprowadził p. mgr Artur KarpaczWydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, tytuł: Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej - zarys projektu.
   Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej udostępniło w domenie publicznej:
- ponad 500 zdigitalizowanych jednostek archiwalnych z zasob
ów Archiwum Kurii Metropolitalnej, Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej na Wawelu, Archiwum Archidiecezji Lwowskiej
- 1500 biogram
ów osób (artystów, rzemieślników, duchownych etc.) powiązanych z Archidiecezją Krakowską
- ponad 4000 zdigitalizowanych i udostępnionych w domenie publicznej i na licencjach CC dzieł sztuki z małopolskich kościoł
ów.
   Dzięki dofinansowaniu z "Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa" Pracownia Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków podjęła prace nad rozbudowaniem Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej. Już niedługo znajdą się  w nim kolejne jednostki archiwalne z Archiwum Archidiecezji Lwowskiej, Archiwum Kurii Metropolitalnej i archiwów parafialnych z terenu Diecezja Bielsko-Żywiecka. Do końca 2022 roku zostanie opublikowane 1022 jednostki. Portal umożliwia wygodne korzystanie z dostępnych dokumentów.
   Wszystko dostępne na stronie Sakralnego Dziedzictwa Małopolski - https://sdm.upjp2.edu.pl/

   Genealodzy muszą być cierpliwi, księgi metrykalne będą dostępne. Digitalizacja i udostępnianie materiału musi trochę potrwać. Częściowy wykaz parafii znajduje się na ostatnim zdjęciu ze spotkania.
14.05.2020
18.06.2020
      Doktor historii Uniwersytetu Jagiellońskiego p. Franciszek Wasyl. Pracownik Ośrodka Badań nad Kulturą Ormiańską w Polsce oraz Katedry Judaistyki we Wrocławiu przedstawił wykład "Genealogie Ormian polskich. Na podstawie zespołu archiwalnego ormiańskokatolickiej archidiecezji lwowskiej". Wykład dotyczyć będzie materiałów genealogicznych w zespole archiwalnym Kościoła ormiańskokatolickiego, przechowywanego w tzw. archiwum bernardyńskim we Lwowie.
   Cały przeprowadzony wykład można posłuchać otwierając plik: genealogie_ormian.mp4 w oknie umieszczonym ponżej. Wykładowca zastrzegł swoje prawa autorskie. Prosimy pliku nie kopiować w całości ani fragmentów.
   Pan dr Przemysław Stanko z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przeprowadził wykład „Akta metrykalne, podworskie i gubernialne w Centralnym Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy we Lwowie”.
   Omówiono obszar zachowanych, przechowywanych w archiwum we Lwowie ksi
ąg metrykalnych kościoła rzymskokatolickiego Archidiecezji Lwowskiej. Szczegóły zawarte są w inwentarzu fond 618.
   Archiwa podworskie, trzeba pami
ętać nosiły różne nazwy: archiwa prywatne, archiwa rodowe lub archiwa rodzinne. Po upaństwowieniu majątków ziemskich zaczęto używać nowej nazwy: archiwa podworskie lub archiwa rodzinno-majątkowe. Wykładowca prezentował przykładowe dokumenty, które mogą wchodzić w skład tego typu zasobów.
    Spotkanie wirtualne odby
ło się tym razem na platformie Microsoft Teams.
17.09.2020
08.10.2020
  Pan dr Mateusz Mataniak, Pracownia Wydawnictw Źródłowych Uniwersytetu Jagiellońskiego poprowadził wykład Dzieje Namiestnictwa Galicyjskiego we Lwowie (1867-1914) w świetle zasobu archiwalnego Centralnego Państwowego Archiwum Historycznego Ukrainy we Lwowie ("archiwum bernardyńskie"). Źródła do badań genealogicznych".
12.11.2020
11.12.2020
     Kierownik Archiwum Urzędu Miasta Krakowa p. Zbigniew Pasierbek przedstawił wykład "Źródła do badań genealogicznych w zasobie archiwum Urzędu Miasta Krakowa". Omówił między innymi koperty dowodów osobistych w których gromadzone były bardzo zróżnicowane dokumenty. Zdarzają się tam bowiem okupacyjne dokumenty, odpisy metryk urodzenia czy ślubu. Obowiązkowo znajdziemy tam zdjęcia portretowe. Część wykładu poświęcona była innym ciekawym zasobom tego Archiwum: Domowe Księgi Meldunkowe, Księgi Rejestrów Mieszkańców Gmin, Karty Osbowe Mieszkańca - KOM. Strona internetowa archiwum: https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=48152
   Spotkanie odbyło się on-line ale zgodnie z tradycją, w drugi czwartek miesiąca 9 kwietnia. Na spotkaniu referat przedstawił Maciej Saryusz-Romiszewski „Materiały do poszukiwań genealogicznych w archiwach IPN-u" (byłot to powtórzenie prelekcji, która swą premierę miała na V Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej w Brzegu w 2018 r.). Wykład zakończono pytaniami skierowanymi do prowadzącego. Przebieg zebrania wykazał, że istnieje potrzeba organizowania tego typu wideospotkań.
   Spotkanie wirtualne odbębyło się na platformie Zoom Cloud Meetings. Wsparcia technicznego udzielał Maciej Wojtasiewicz w dniu spotkania od godz. 15:00. Instrukcja do programu Zooma dostępna była wcześniej w pliku: instrukcja_zooma.pdf
   Pan Zbigniew Majewski przedstawił prezentację Podróże w czasie i przestrzeni pięciu pokoleń przodków Zbigniewa Majewskiego. Autor we wstępie powiedział: "Jest to animowana prezentacja losów pięciu pokoleń mych przodków z rodzin Majewskich i Zwolińskich, omówiona pokoleniami wzdłuż osi czasu od końca XVIII wieku do czasów dzisiejszych z mapami i animacją podróży i wydarzeń ilustrowana zdjęciami osób i miejsc oraz skanami wybranych dokumentów. Przyjęta metoda prezentacji jest dynamiczna, może  spowoduje dyskusję o przydatnosci i atrakcyjności takiego podejścia do dokumentacji losów rodzin będących tematem badań genealogicznych".
SPOTKANIA ARCHIWALNE
2005     2006     2007     2008     2009     2010     2011     2012     2013     2014     2015    
2016     2017     2018     2019     2020     2021     2022     2023     2024