14.01.2021
     Pani dr Kamila Follprecht, Zastępca Dyrektora AN w Krakowie przedstawi wykład "Nowy budynek Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Rakowickiej 22E".
Oficjalne otwarcie nowej siedziby Archiwum odby
ło się 30 września 2020 r.  W bardzo najnowoczesnym budynku przechowywane są już akta dwunastowieczne i  współczesne, w tym dokumenty królewskie, archiwalia miejskie, zbiory pochodzące z prywatnych kolekcji oraz bogate zbiory kartograficzne, fotograficzne i ikonograficzne. Zbliża się czas otwarcia Archiwum dla wszystkich użytkowników.
11.02.2021
   Pan Marcin Niewalda przedstawił wykład: Co JESZCZE można wyczytać z akt metrykalnych. W zapowiedzi swojego wykładu Marcin powiedział "Będzie to podsumowanie tego co można wyczytać z akt metrykalnych poza oczywistymi informacjami. Okazuje się, że może być tego całkiem sporo. Prezentacja jest przeznaczona dla początkujących genealogów, ale myślę że każdy, nawet z dużym doświadczeniem znajdzie tu coś ciekawego". Prezentacja PowerPoint: co_jeszcze.ppsx Cały wykład poniżej.
        Kolejny członek MTG p. Kałafatiuk Benedykt przedstawił wykład "Moja genealogiczna podróż ..." W oparciu o losy członków rodziny opowiedział o swoich podróżach w różne regiony Euroazji i przygodach związanych z przypadkowymi odkryciami dokumentów i faktów genealogicznych. O ciągłym uczeniu się genealogii oraz sposobach zdobywania informacji czyli "sposobie na życie".
11.03.2021
   Pan Maciej Saryusz-Romiszewski, członek MTG, przedstawił wykład: Moja genealogia w czasach pandemii. Czas "zarazy" mocno utrudnia badania genealogiczne. Maciek miał kupiony bilet na Ukrainę, planował kontynuację poszukiwań w archiwach Kijowa i Żytomierza. Niestety od ponad roku wyjazd nie był możliwy. Został w domu, w Wieliczce. Skoncentrował się na nowych działaniach. Swoje dociekania historyczne prowadził w inny sposób, mogliśmy posłuchać jak sobie poradził.
08.04.2021
13.05.2021
   Pan dr Przemysław Stanko z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przeprowadził wykład "Przeszłość przyszłości. Poszukiwania sybirackich losów przodków na przykładzie rodzin z Małopolski". Nasz mentor przybliżył  tematykę poszukiwań genealogicznych związanych z zesłaniami na syberię. Okazuje się, że istnieją możliwości prowadzenia tego typu poszukiwań mimo bardzo licznych ograniczeń. Wykład trwał ponad dwie godziny a pożniej jescze liczne pytania.
10.06.2021
   Pierwsze po pandemiczne spotkanie MTG w Hotelu Europejskim. Trzeba pamiętać, że od marca 2020 widzieliśmy się tylko na ekranach monitorów. Oczekiwania były jednomyślne, pytani wcześniej członkowie MTG w jakiej formie ma odbyć się najbliższe spotkanie mówili "koniecznie w realu". Wszyscy byli zaszczepieni, można więc było swobodnie rozmawiać. Nowo przyjęci członkowie zapoznali nas ze swoimi poszukiwaniami. Zapowiedziane zostało walne sprawozdawczo-wyborcze spotkanie MTG, które odbędzie się prawdopodobnie 14 października. Zapraszamy członków Towarzystwa na to bardzo ważne spotkanie.
09.09.2021
      Zarząd MTG zwołał na dzień 14 października walne sprawozdawczo-wyborcze spotkanie członków Towarzystwa. Zebranym zostało przedstawione: - podsumowanie działalności MTG w okresie trwania pandemii koronowirusa (SARS-CoV-2), omówiono spotkania online - zaproponowano plan pracy na następny rok - okazano do wglądu roczne sprawozdanie finansowe. W wyniku głosowania Zarząd otrzymał absolutorium. Przyjęto stosowne uchwały.
14.10.2021
   Pan dr Rafał Kroczak z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie przedstawi wykład: Geograficzne Systemy Informacyjne (GIS) - ich możliwości i ograniczenia w wizualizacji danych historycznych. Część wykładu przeprowadzona została w formie ćwiczenia. Podstawą jest program QGIS, pozwala on nałożyć mapę historyczną, np. mapę katastru galicyjskiego z połowy XIX w. na obecną mapę tego samego obszaru. W instrukcji, którą napisał nasz wykładowca możemy przeczytać:
Wpisywanie map w układy współrzędnych, znane też pod nazwami kalibracja i georeferencing, przeprowadza się za pomocą narzędzia georeferencer. Operację ta sprowadza się do wyszukania punktów referencyjnych na skalibrowanej już mapie i przypisaniu ich współrzędnych do punktów/obiektów na mapie bez tych informacji. Tak przeprowadza się kalibrację zwłaszcza w przypadku zdjęć lotniczych i map historycznych bez siatki współrzędnych na treści mapy i w obliczu braku ramki z współrzędnymi na granicach treści.
Można zapytać, czy takie łączenie map potrzebne jest w poszukiwaniach genealogicznych? Należy zdecydowanie odpowiedzieć, że tak. Przeprowadzony wykład pozwala odszukać np. miejsce w którym stał dom naszego prapra dziadka a to przecież interesuje już wielu.
Samodzielna praca w programie QGIS wymaga na wstępie zapoznania się z wspomnianą instrukcją. Koniecznie trzeba skorzystać z przykładowych, treningowych plików. Całość można pobrać z tego łącza:  GIS_MTG_instrukcja
   Pan prof. Mateusz Wyżga z Katedry Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie wygłosił wykład: Mobilność i migracje dawnego społeczeństwa polskiego w kontekście badań genealogicznych.
   Spora mobilność naszych przodków, dziś jest przyczyną wielokrotnych kłopotów w poszukiwaniach genealogicznych. Pradziadowie "gubią się", brak nam ciągłości w wywodzie przodków. Wykład podpowiadał, co robić? gdy nasi krewni gdzieś się zagubili.
18.11.2021
09.12.2021
SPOTKANIA ARCHIWALNE
2005     2006     2007     2008     2009     2010     2011     2012     2013     2014     2015    
2016     2017     2018     2019     2020     2021     2022     2023     2024