Pan Andrzej Techmański opowiadał o swojej przygodzie z książką: Księgi gruntowe wsi Wysoka k. Łańcuta 1632-1791, 1789-1873. W tomie tym znalazły się opracowane teksty zawarte w trzech rękopisach: Księga gruntowa Wysokiej 1632-1791, Księga gruntowa Wysokiej 1789-1873 oraz wypisy z Akt parafii Wysockiej 1672-1869. Autor omówił dostępność i przydatność tego rodzaju dokumentów źródłowych w poszukiwaniach genealogicznych.
12.01.2023
Pani dr Kamila Follprecht, Zastępca Dyrektora Archiwum Narodowe w Krakowie wygłosiła wykład pod tytułem: Historyczne zmiany numeracji domów w Krakowie. Spisy ludności Krakowa, księgi metrykalne, kalendarze Krakowskie i wiele innych dokumentów podają numerację domów. Jak odszukać stary adres na współczesnej mapie Krakowa?
Prosimy o pomoc, szukamy aktu małżeństwa Beaty Matejko, córki mistrza Jana i Wincentego Kirchmayera, "Czas" podaje, że ślub odbył sie w sobotę 1 października 1892 r. w kościele Mariackim, ale w aktach tej parafii wpisu nie ma, chociaż byłby najbardziej właściwy, bo to parafia panny młodej. A może znajduje się w Parafii Krzesławice... ?
09.02.2023
Pan prof. Krzysztof Ślusarek z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadził wykład dla członków MTG i miłośników genealogii: Słownik miejscowości i elity wiejskiej zachodniej Małopolski w latach 1772-1815 http://www.gospodarka-galicji.pl/slownik-miejscowosci Omówione zostały wykorzystane w tym projekcie poszczególne zespoły dokumentów źródłowych. Nasz wykładowca wspomniał również o innym projekcie badawczym: Na styku kultur i narodów. Galicyjskie miasta i miasteczka w józefińskim katastrze gruntowym http://www.miasta-galicji.pl/
Pani Anna Szczęsna przedstawiła swoją drogę do napisania biografii rodziny oraz wydania książki Turbia. Okruchy historii będącą monografią historyczną wsi obejmującą okres od wykopalisk do połowy XX wieku. Autorka omówiła tematy: poszukiwania krewnych w Stanach, ścieżki wojenne przodków w czasie I wojny światowej, pracę nad źródłami do historii wsi, metodykę pisania i przebieg procesu wydawniczego.
13.04.2023
11.05.2023
Pan Janusz J. Bzowski nestor MTG omówił przenośne (portable) pomocne w genealogii rodzinnej. Programy wersji portable, można nosić ze sobą na pendrive'ie i uruchomić na dowolnym komputerze bez ich instalowania. Nie zaśmiecają dysku i nie ingerują w system.
15.06.2023
Pan prof. UP dr hab. Mateusz Wyżga z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie poprowadził wykład: Społeczne tło genealogii rodzin chłopskich w okresie XVII-XIX wieku.
Na okładce książki: Chłopstwo. Historia bez krawata biografię autora zamieniono na tekst: historyk, wieloletni sołtys rodzinnej wsi Dziekanowice, działacz społeczny i autor wielu książek, chłopskie dziecko, zdejmuje krawat i profesorską togę, ale odrzuca też politykę, ideologię i historię wydarzeniową. Pisze historię chłopstwa na laptopie, lecz nie przy swoim profesorskim biurku w Krakowie, a wśród pól i łąk.
14.09.2023
12.10.2023
Walne zebranie MTG rozpoczto od krótkiego przypomnienia wszystkich spotkań, które odbyły się w ostatnim roku. Cztery wykłady poprawidzili zaproszeni goście na czterech spotkaniach członkowie naszego Towarzystwa opowiadali o swoich osiągnięciach w poszukiwaniach genealogicznych.
W następnej części spotkania przegłosowano uchwałą o przyjęciu sprawozdania finansowego za rok 2022. Podpisano stosowny dokument. Kolejne głosowanie dotyczyło przyjęcia absolutorium Zarządu MTG. Podpisano stosowny dokument.
Najdłuższa część spotkania to wolna dyskusja, poruszano różne problemy i tematy związane z działalnością MTG.
Pani Paulina Starzec poprowadziła wykład: Projekt Wojak. Dokumenty C.K. Armii Austro-Węgier źródłem wiedzy genealogicznej. Artykuł o takim tytule znajduje się w nr 8(2023) PARANTELE. Prace nad projektem Wojak rozpoczęto w połowie 2021 roku, powstała baza podstawowych danych żołnierzy armii Austro-Węgierskiej przynależnych do okręgów wojskowych w Galicji, a urodzonych w latach 1865-1900. Prace w ramach tego projektu prowadzone są sukcesywnie. Wykonany indeks dostępny jest na stronie: https://wojak.genealodzy.pl/
Pani Paulina Starzec na swoim blogu: Genealogia rodów z Ziemi Tarnowskiej pokazuje wieloletnie badania historii rodzinnych. Blog dostępny jest na stronie: https://genztarnowa.blogspot.com/
Pani Paulina Starzec opracowała przewodnik do poszukiwań wojskowych. Znajduje się on w pliku: przewodnik_wojak.pdf
15.06.2023
09.11.2023
Pani Jolanta Marcinkowska absolwentka socjologii UJ, od 2012 r. zajmuje się genealogią rodziny. W 2015 r. wydała książkę: Działo się w ... i jest to historia rodziny taty. W 2022 r. druga książka: Rodzinne układanki to już historia rodziny mamy autorki. Trudno było napisać tę książkę, bo o swojej rodzinie mama p. Marcinkowskiej, urodzonej w 1921 r. we Lwowie prawie nie opowiadała.
W poszukiwaniach prowadzonych razem z siostrą i mężem udało się dotrzeć bardzo daleko, poznaliśmy rodzinę w Rzeszowie, Szczecinie, Opolu i w Gliwicach. Praca była wielka przyjemnością a książkę zadedykowałam swoim wnuczętom, aby poznały swoich dalekich bliskich.
14.12.2023